O autorze
Mama dwóch łobuziaków, posiadająca dwie największe pasje: dzieci i sztukę, na styku których pojawiają się i piętrzą góry pomysłów do zrealizowania. Uwielbia prowokować dzieci do tworzenia i patrzeć jaką radość im to sprawia. Dla odstresowania uprawia ogród, robi konfitury i namiętnie piecze torty.

Patchworkowe opowieści zimowe

W dzieciństwie uwielbiałam słuchać ciekawych historii opowiadanych przez mojego wujka Karola, który był urodzonym gawędziarzem. Mogłam też godzinami słuchać wspomnień moich dziadków i rodziców opowiadających o czasach swojego dzieciństwa i młodości. Zresztą dziś też lubię słuchać opowieści snutych przez znajomych, którzy potrafią tak opowiadać, że ciągle ma się niedosyt i chciałoby się jeszcze i jeszcze. I dlatego moją uwagę przykuła twórczość amerykańskiej artystki Faith Ringgold.

Faith Ringgold, jako dziecko, także uwielbiała słuchać historii i wspomnień opowiadanych przez jej krewnych i sąsiadów, a jako dojrzała artystka dzieli się nimi z odbiorcami. Jej prace są naprawdę niesamowite, gdyż łączy w nich malarstwo z patchworkiem, techniką wywodzącą się ze sztuki włókienniczej polegającej na zszywaniu małych kawałków materiału (o podobnych geometrycznie kształtach, np. patchwork z kawałków trójkątnych) w większą całość, tworząc nowy wzór. Dzieła Faith Ringgold są niesamowicie plastyczne, wibrują kolorami i wzorami. Więcej o jej twórczości można poczytać i pooglądać tutaj.

Prace Faith Ringgold stały się inspiracją do zajęć plastycznych w szkole. Najpierw porozmawialiśmy o ulubionych wydarzeniach związanych z zimą i ze świętami, później oglądnęliśmy kilka wybranych dzieł artystki i zabraliśmy się do pracy. Dzieci miały za zadanie narysować kredkami lub pisakami swoje najmilsze wspomnienie zimowo-świąteczne, a następnie za pomocą przygotowanego przeze mnie szablonu powycinać kwadraty z kolorowych gazet i przykleić wokół rysunku, tworząc patchworkową ramę.


A oto efekty ich pracy:
Potrzebne materiały:
– kartki A3 z wydrukowanym prostokątem, gdzie ma powstać rysunek
– kredki, pisaki
– kolorowe magazyny
– nożyczki, klej
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...